Ender Merter | Hakkında
Geçmişi yaşatan;
gençlere, yol açan

ENDER MERTER

Arayan, bulur!

Google, Türkiye’de ve dünyada en çok aradığımız kelimelerin ve en son trendlerin yer aldığı “2014 Arama Trendleri” listesini açıkladı.

Yılın Arama Trendleri 2014’ün Türkiye’de farklı kategorilerden oluşan trend listelerinde kişilerde Nejat İşler, dizilerde Kiraz Mevsimi, şarkılarda da Bu Şarkı Kalbimin Tek Sahibine/ İrem Derici ile ilk sıralarda yer aldı. Türkiye’de en çok aranan sözcükler ise sırasıyla “Seçim Sonuçları”, “Dünya Kupası 2014” ve “Soma” oldu.

Google’da 2014’teTürkiye’de en çok aranan filmler listesinde “Recep İvedik 4”, TV programlarında ise “Arkadaşım Hoşgeldin” başı çekerken,

2014’ün en çokaranan kişiler listesinde ilk sıralarda “Nejatİşler”, “Berkin Elvan” ve“Ekmeleddin İhsanoğlu” yeraldı

Yemek tarifinde “Mercimek Köftesi”, ‘nasılyapılır?’ sorgularında ise “Baklava Nasıl Yapılır?” liste başına çıkarak Türk insanının yemek konusuna olan ilgisini net şekildeortayakoydu.

Dünyalistelerinde, geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz ünlü aktör “Robin Williams” en çok aranan kişi olarak konumlanırken, Türkiye’de olduğu gibi “DünyaKupası 2014” ve“Ice Bucket Challenge” viral videosu sayesinde tüm dünyada bilinirliği artan “ALS” hastalığı da en çok aranan terimler oldu.

Türkiye’de Trend Olan İsimler; Nejat İşler,Berkin Elvan, Ekmeleddin İhsanoğlu, İrem Derici, Kenan Işık, Nur Bozar, Robin Williams, Mehmet Pişkin, Murat Göğebakan, Deniz Seki.

Türkiye’de En Çok Arananlar; Seçim Sonuçları, Dünya Kupası2014, Soma, Flappy Bird, Kobani, IŞİD, ALS Hastalığı, Selfie, Torba Yasa, Gazze.

Türkiye’de Trend Olan Şarkılar; Bu Şarkı Kalbimin Tek Sahibine- İremDerici, Vaziyetler- Sıla, Yeniden- Yalın, Naber- HandeYener, Koltuk- DemetAkalın, Kanatlarım Var Ruhumda- Nil, Nerdesin Aşkım- Hadise, Ayy- OğuzhanKoç, Hop De- Tarkan, Saki- Sıla.

Türkiye’de Trend Olan Diziler; Kiraz Mevsimi, Güneşi Beklerken, Kaçak Gelinler, Kardeş Payı, Medcezir, Ulan İstanbul, Güllerin Savaşı, KüçükA ğa, Kara Para Aşk, Reaksiyon.

Türkiye’de Trend Olan Filmler; Recepİvedik- 4, Düğün Dernek, Eyvah Eyvah- 3, Nymphomaniac, Hükümet Kadın-2, İncir Reçeli-2, İnterstellar, Mandıra Filozofu, Çılgın Dersane-3, Unutursam Fısılda.

Türkiye’de Trend TV Programları; Arkadaşım Hoşgeldin, Bu Tarz Benim, Survivor 2014, Canım Kardeşim, Güldür Güldür, Niloya, X Factor, Ütopya, O Ses Çocuklar, Peppe.

Türkiye’de En Çok Aranan Yemek Tarifleri; Mercimek Köftesi, Çıtır börek, Yalancı baklava, Helva, Cordonbleu, Osmanlı şerbeti, Saç kavurma, FirikPilavı, pırasa yemeği, ağlayan pasta.

Türkiye’de En ÇokAranan “NasılYapılır?” Başlıkları; Baklava nasıl yapılır, Squat Nasıl yapılır, ombre nasıl yapılır, makaron nasıl yapılır, kürdan nasıl yapılır, Vals nasıl yapılır, kolye nasıl yapılır, patchwork nasıl yapılır, lolaz nasılyapılır, mıhlama nasıl yapılır.

Dünyada Trend Olan Aramalar; Robin Williams, Dünya Kupası, Ebola, Malezya Havayolları, ALS Ice Bucket Challenge, Flappy Bird, Conchita Wurst, IŞID, Frozen (“Karlar Ülkesi” filmi), Soçi Olimpiyatları.

İşte bir yılı daha bırakırken barış, sevgi ve bereket sizinle olsun diyoruz. Unutmayın arayan sonunda buluyor….