Ender Merter | Hakkında
Geçmişi yaşatan;
gençlere, yol açan

ENDER MERTER

Yeşilköy’lü, Adalı, tutkulu bir Galatasaray’lı ve aynı zamanda Seksever…

Ender Merter, 4 Nisan 1960 yılında İstanbul, Yeşilköy’de doğdu. Güzel Sanatlar ve İşletme eğitimi aldı. Reklamcılığa Babıali’de amcasının yanında başladığı matbaada özel günler için basılan posta kartlarının görsel temini ve montajı işiyle başladı. Okul yıllarında bir dönem TRT’de film ya da radyo dizilerinde seslendirmeler yaptı.

“Reklamla hep iç içeydim. Örneğin öğrencilik dönemimde Gibbs traş köpüğü ve İş Bankası gibi 3-4 reklam filminde oynamış, birkaç tane de reklam seslendirmesi yapmıştım.”

Yorum Ajans yıllarında profesyonel kariyerinin ilk adımlarını attı.

Ender Merter için önemli bir isim olaran Erhan Sayılı “Reklamcılığa uygun, düzgün bir tipsin. Seni müşteri ilişkilerinde deneyelim. Ses tonun iyi müşteriyi etkilyebilirsin” der ve 1982 yılında Yorum Ajans’ta işe başlar. Photoshop öncesi dönemler olarak tanımladığı bu yıllarda grafikerliği çok sürdürmez, müşteri ilişkileri ve üretimine daha yatkın olduğunu belirtir. Beş senelik macerasının sonunda, Yorum Ajans’ın ortakları yol ayrımına gelince Erhan Sayılı’nın bir gün “Sayılı Matbaa’sına geç ve oranın müşterilerini idare et” der. Burada Erhan Bey’in yeğenleri Fevzi ve Ufuk Sayılı ile birlikte çalışmaya başlar. Matbaada çalıştığı dönemde Rafael Radomisli ile tanışır ve önemli kararlar beraberinde gelir…

Beyoğlu’nda, Odakule’nin karşısındaki Beyoğlu İş Merkezi’nin çatı katı yeni yapılmıştır. 1986 yılı sonunda 141 numaraları oda tutulur, Tür tanıtım kurulur ve ilk müşterileri Marshall, Fransız Kültür Merkezi ve Opera Pastanesi olur. Bir reklam ajansının genel kapsamındaki hizmet kollarını içermesinin yanı sıra, satışı teşvik edici ve tanıtıcı alanda yapılan çalışmalar kapsamında da müşterilerine hizmet sunar. Tür Tanıtım’ın ajans felsefesi ise “Çağdaş bir reklam ajansı kimliğiyle, ürünün satışını arttırıcı çalışmalarla, müşterinin yatırımını en yararlı, en etkin ve amacına uygun şekilde kullanarak reklamın hedefine ulaşmasını sağlamak” şeklindedir. Müşteri portföyünde; Marshall Boya, Varan Turizm, Fransız Kültür Merkezi, Kapboy İnşaat, Grünberg, Maydın Çorapları, Karyer Sanayii, Fepa Tekstil, Bali Makine, Olpak Otomotiv, Feza Yünleri, Çelik Makine, Yeşilyurt Spor Kulübü, Senatör Kalemleri, İmtaş Sigorta, Nordstern Sigorta, Ege Seramik, Pirelli, THY Kurumsal, Galleria, Sharp&Dohme, Osmanlı Bankası, Gülaylar ve Dempa Pazarlama yer almıştır. Yirmi yedi yıllık bir macerada Tür Tanıtım birçok reklam kampanyasına imza atar, ulusal ve uluslararası ödüle layık görülür.

Sonrasında televizyonculuğa başlar. 2010-2011 sezonu Galatasaray SK’nın kurumsal iletişim direktörlüğünü yaptığı sırada Nuh Albayrak’ın “Bize bir reklam programı yapar mısın?” sorusunu “Yaparım elbet, ne olacak ki…’ şeklinde yanıtlar. Güncel kampanyaların, iletişim sektörünün 360 derece ele alındığı Ender Merter ile Reklamarkası 2011 yılında yayın hayatına başladı ve sektörün nabzını tutmaya devam ediyor. Sekiz senede 370 canlı yayında 1600 konuk ağırlayan Reklamarkası yayın hayatına kesintisiz devam ediyor.

“İlginç insanlardır reklamcılar. Çoğu mesleğine tutkuyla bağlıdır. Yetileri olan, görmekle bakmak arasındaki farkı bilen, heyecanlı ve entelektüel kişilerdir. Öncülük yapmayı, sektör için faydalı reklamcı yetiştirmeyi de bunların arasına sığdırırlar. “

2013 yılında eş başkanı olduğu İlancılık Reklam Ajansı’nda profesyonel kariyerine devam ediyor.

Ender Merter ile Reklamarkası TV Programı ile reklam sektörüne yaptığı katkılara her gün bir yenisi ekliyor.

Öğretme tutkusuyla üniversitelerde öğrencilerle bir araya geliyor; geçmişi yaşatıyor, gençlere yol açıyor.

35 yıl sevda ile sürdürdüğü iletişim yolculuğunda, hizmet verdiği ve ortaya koyduğu her şeyde “ikna” etme misyonu üstlenmiş bir yönetici ve eğitmen.

Deneyim ve belleği son derece önemli bulan, değişimlere ayak uydurmayanın hızla yok olup gittiğini ve bu sebeple acımasız bir dünyada yaşadığımızı düşünen bir usta.

16 kitaba, 60 sergi, panel ve konferansa katkıda bulunmuş ve yenilerinde yer almaya devam etmekte,birçok dergi, blog ve gazetede yazıları yayımlanmaktadır.

Üyelikler

1986-2006-UN Youth for Habitat / Habitat Gündem 21 Gençlik Derneği Kurucu Üyesi ve İletişim Danışmanı

1998-2002-AMIN (Advertising Marketing International Network) Türkiye ve Ortadoğu Temsilciliği

2009-2010 - TMOK Kültür ve Olimpik Eğitim Komisyon Üyeliği

2009-Reklamcılar Derneği Yaşam Boyu Üyeliği

IAA Turkey (Uluslararası Reklamcılık Derneği) üyeliği

Reklamcılık Vakfı Denetim Kurulu Üyeliği

Reklam Yaratıcıları Derneği Kurucu üyelik

Türkiye Böbrek Vakfı Mütevelli Üyesi,

Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi Danışma Kurulu Üyesi

Doğuş Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Danışma Kurulu Üyeliği

Galatasaray Spor Kulübü Kongre Üyeliği

Galatasaray Spor Kulübü 100. Yıl Özel Komitesi Üyeliği

Yeşilyurt Spor Kulübü Divan Kurulu Üyeliği