Ender Merter | Hakkında
Geçmişi yaşatan;
gençlere, yol açan

ENDER MERTER

4 Uğurlu Sayım

2014 te çok iyi olacak. The Economist dergisine göre 2014 spor endüstrisi zirve yapıyor. Bunun yanında otomotiv, eğlence, sağlık, IT yazılım, madencilik ise parlayan sektörler. Telekom, turizm, gıda, tarım ve finans ise umut vadediyor görünümünde. Ekonomik fırsatların gelişmekte olan ülkelere kaydığı yeni yılda gelişmiş ekonomilerinde çıkış yapması bekleniyor. Zengin ülkelerle gelişen ekonomiler arasında büyüme farkının azalacağı 2014 te birçok sektörün çıkış senaryoları da oluşmakta. The Economist karamsarlığa gerek olmadığına vurgu yaparken, Çin her zamanki gibi büyüme yolunda. Asya da iyileşme, ABD, Avrupa ve Japonya ise gelişen ülkelerle ticaretlerini artırarak sürdürmeye devam edecek. Global dünya pazarında şirketler ticari faaliyetlerini yüzde 5,2 artıracak. Bu oran 2011 yılından bu yana en istikrarlı artış

World in 2014 yeni yılda sektörlerin nasıl performans göstereceği konusunda yeni bir araştırmayı paylaştı. The EconomistIntelligenceUnit (EIU) tahminleri ışığında yapılan değerlendirmeye göre; 2014 spor endüstrisinin parıltısı göz kamaştırıyor. Rusya’daki yapılacak Kış Olimpiyatları, Brezilya’da Dünya Kupası ve İskoçya’da Commonwealth Oyunları. Bu dev organizasyonlar milyarları bulan izleyici profiliyle 2014 ‘te sporda çift haneli büyümeyi de beraberinde getiriyor. Medya yayın hakları, sponsorluklar, ticari satışlar, promosyonlar ve bilet satışları ile 150-200 milyar dolar gelir beklentisini öngörüyor. Ardından gelen sektörlerde otomotiv, eğlence, sağlık, IT yazılım, madencilik parlamaya aday olurken, Telekom, turizm, gıda, tarım ve finans hizmetleri daha üzerinde çalışılmasını gerektiriyor. Bekleneni veremeyen enerji yerinde sayarken savunma sektörü hala umutsuz.

Otomotiv de özellikle binek serisinde yüzde 6 artış beklentisi var. Avrupa’nın batısı önemli bir pazar görüntüsü veriyor. Petrol üretiminde ABD günde 11 milyon varil petrol üretimiyle Suudi Arabistan ve Rusya’yı geride bırakıyor. Reklam harcamaları dahil, televizyon gelirleri 400 milyar doları bulacak. Sağlıkta biyoteknoloji öne çıkıyor, Ortadoğu, Asya ve Avusturalya ilaç satışlarında en haraketli pazarlar yüzde 9 artış beklentisi var. Metal ve madencilik sektörü 2013’ teki kayıpları telafi ederek yüzde 4,7 yükselme trendinde. Bilgi teknolojileri yüzde 6,2 büyüme gösterirken “big data” pazarı gelecek yıllarda arka arkaya yüzde 30 büyüyor. Medya da PublicisOmnicom 2014 başında yeni yapılanmasıyla en büyük reklam şirketi olarak WPP’nin yerineaday. İnternet reklamcılığı ise yüzde 14 artışla 133 milyar doları bulacak. Turizm son 4 yılın en büyük büyümesini yaşayacak. Telekom’da ise Apple ile Samsung arasındaki savaş kızışırken en büyük akıllı telefon pazarı Çin’de Apple, Samsung’un gerisinde kalacak. 4 rakamı yada tetrafobiUzakdoğu da uğursuz gibi gözükse de ben iddia ediyorum bize uğurlu gelecek… Uğurlar olsun.