Ender Merter | Hakkında
Geçmişi yaşatan;
gençlere, yol açan

ENDER MERTER

Umut da edemezsek geriye ne kalır…

Evet yılın son haftasını da geride bırakıyoruz. Birçok kötü olayın global düzeyde yaşandığı, ateşin düştüğü yeri yaktığı bir 2016 oldu.

Genele baktığımızda bu yıl dünyada hemen hemen her ülkede bir sosyo-ekonomik travma yaşanmasına neden oldu.

Bizim karşı karşıya kaldığımız kötü olayların hepsi de yakıcı yıkıcı ve maneviyatımızı bozucu türdendi. Herhalde global düzeyde en fazla travma yaşayan acı eşiğinin zirve yaptığı ülke Türkiye olmuştur.

Bellek sorunu yaşayan bir toplumuz tamam, tamam ama sanki yaşananlar Türkiye’nin sırf bu travmatik süreçten ibaret bir geçmişimizin var olduğu kanısı yarattı. Yaşanan bu patlamalar neticesinde toplumda bellek parçalanmaları, kimlik sorunları, kriz ve gelen panik ataklar oldu. Zaten bu konu o kadar ciddi ki dünyada ne kadar sonu “log” la biten bilim adamı varsa bu karmaşık duruma yeni çareler arıyor.

Bilim adamları dünya genelinde yaşanan bu yaygın ve güçlü sendromun sadece ülkemize özel olmadığını da vurguluyorlar. Bizim malum hem fıtrat hem de coğrafi bir kaderimizin olduğu geleneksel bir durum. Ne yazık ki biz hem iç hem de dış düşmanların angajman kurallarını ihmal etmesinden dolayı bu patlamaları daha ağır yaşıyoruz. Velhasıl genele baktığımızda hastalıklı toplumların oluştuğu ve biçare kalındığı bir yıldı… Geriye bu kalmış koskoca 2016 dan..:(

Yazım başlıkla uyuşmuyor gibi mi geldi.? Gelmesin tam tersine yeni yılı umut dolu bekliyorum.

Dünyanın bu durumdan çıkışı kolektif akıl birliğiyle olacak. İngiliz politikacı Arthur Neal şöyle demiş; “Bireysel ve toplumsal düzeni bozucu bir olay olması, hem bireylere hem de toplumlara kültürlerini ve bilinçlerini düzeltme ve yollarına devam etme imkanını da yaratır.” Yeni yıl tüm dünyada bu olumsuz karanlık süreçlerden çıkılıp yeni sosyo-ekonomik değişimin geleceği umut yılı olacak. Yeni yılda geçmiş de yapılan hataların ders alındığı Türkiye için var olmave bir fırsat yılı …

İnancımı tüketir duruma da gelsem,hafızam bana bekle, inancını yitirme, çıkmadık candan umut kesme diye kulağıma fısıldar.Mutlaka aydınlığa çıkılacak buna ne kadar çok insan inanırsa çıkış çok daha erken olacaktır.

Ekonomi toplumların ateşleyici gücüdür. İletişim ve algı yönetimi çok değerli ve önemlidir bu zamanlarda ekonomiyi besler. Seferberlik silah kuşanıp sokağa çıkma değildir. İş adamı-Sanayici olarak yatırımlarınızı korkmadan planlı olarak yapın diye algılıyorum.! Gelecek yeni nesil aynı zamanda ülkenin geleceğidir, onu sizler yaşatacaksınız. Planlarınızı ertelemeyin yaşanan krizlerin nedeni ertelenen bu tür kararlardan beslenir. Yeni yıl yeni yatırımlar, kolektif akıl birliği ve bereketli gelsin.:)